Od niedawna w Polsce jest dostępna skuteczna terapia dla PRA i innych zwyrodnień siatkówki. Do tej pory nie było żadnej innej skutecznej terapii, która hamowałaby proces degeneracji siatkówki. Doktor Katarzyna Szulc jest jednym z nielicznych lekarzy okulistów w PL certyfikowanym do podawania terapii Retiregen- z zastosowaniem mikrofragmentów błonowych komórek macierzystych, w przebiegu chorób degeneracyjnych siatkówki. W 2023 roku wzięła udział w szkoleniu poświęconym badaniu ERG, prowadzonym przez prof. Rona Ofri’ego oraz szkoleniu z zastosowania medycyny translacyjnej w terapii chorób siatkówki. Terapia ta opracowana przez dr Anne Cisło-Sankowską oraz prof Krzysztofa Marycza w Międzynarodowym Instytucie Medycyny Translacyjnej w Malinie stała się przełomem w chorobach siatkówki.
Linki do materiałów naukowych:
- Intra-Vitreal Administration of Microvesicles Derived from Human Adipose-Derived Multipotent Stromal Cells Improves Retinal Functionality in Dogs with Retinal Degeneration (nih.gov)
- A Promising Tool in Retina Regeneration: Current Perspectives and Challenges When Using Mesenchymal Progenitor Stem Cells in Veterinary and Human Ophthalmological Applications (nih.gov)
CZYM JEST RETIREGEN?
Retiregen zawiera microvesicle a więc organella komórkowe o udowodnionym w tysiącach publikacji naukowych i testów klinicznych działaniu regeneracyjnym.
NA CZYM POLEGA TERAPIA?
Terapia polega na iniekcji doszklistkowej a więc do oka Retiregenu. Iniekcja jest jednorazowa i nie wymaga powtórzeń
JAKICH EFEKTÓW MOŻEMY SIĘ SPODZIEWAĆ?
80% pacjentów po podaniu Retiregenu wykazuje poprawę funkcjonowania siatkówki. Efekt kliniczny zależy jednak od stopnia degeneracji siatkówki. Oznacza to, że każdy pacjent ma szansę na poprawę wzroku, ale poprawa komfortu życia jest możliwa tylko u pacjentów, u których degeneracja siatkówki nie jest bardzo zaawansowana!
CZY SĄ PRZECIWWSKAZANIA DO ZABIEGU?
Przeciwwskazaniem do zabiegu jest ciężka choroba ogólna, która wyklucza znieczulenie ogólne, niezbędne do podania Retiregenu oraz aktywna choroba nowotworowa.
CZY SĄ DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE?
Na 350 podań u 6 pacjentów wystąpiło zapalenie w oku po podaniu Retregenu, co było związane z procedurami laboratoryjnymi a nie reakcją immunologiczną pacjenta, ponieważ cząsteczki Retiregenu są obojętne dla organizmu pod względem immunologicznym.
KIEDY RETIREGEN ZACZYNA DZIAŁAĆ I JAK DŁUGO UTRZYMUJE SIĘ EFEKT?
Najczęściej poprawa wzroku występuje po 3 miesiącach od podania Retiregenu. Efekt zabiegu potrafi zapewnić poprawę komfortu życia pacjenta na kilka lat. Z dostępnych danych wynika, że są pacjenci, którzy po otrzymaniu Retregenu w 2016 roku nadal widzą doskonale(2023 rok!). Długofalowo zalecamy u pacjentów po podaniu Retiregenu kontrolę raz na 12 miesięcy.