Czym jest badanie ERG i po co się je wykonuje?
Siatkówka to część oka, która wykrywa światło i obrazy, podobnie jak film w aparacie. Po wykryciu obrazu siatkówka przesyła sygnały elektryczne do mózgu, gdzie rejestrowany jest ostateczny obraz. Elektroretinografia ocenia aktywność elektryczną siatkówki, dając w ten sposób dokładną ocenę funkcji siatkówki.
PROCEDURA BADANIA:
Wykonanie elektroretinografii zajmuje około 30 minut. Zwierzę jest przystosowane do ciemności przed zabiegiem; obejmuje to siedzenie w ciemnym pokoju przez 20 minut, aby siatkówka stała się maksymalnie wrażliwa na światło. Pacjent jest poddawany znieczuleniu ogólnemu. Źrenicę rozszerza się oraz znieczula oko kroplami.Dwie elektrody są umieszczane podskórnie, zaś trzecia w formie soczewki nakładana jest na rogówkę.
Elektrody mierzą elektryczną aktywność siatkówki, która powstaje jako odpowiedź na określony bodziec świetlny. Urządzenie przedstawia to w formie wykresu, gdzie wartość odebranego sygnału określona jest w czasie i wysokości fali.
Procedura elektroretinografii nie jest bolesna.
WSKAZANIE DO WYKONANIA BADANIA:
Celem elektroretinografii jest ustalenie, czy siatkówka działa prawidłowo. Istnieje kilka warunków, w których siatkówka nie działa normalnie, co powoduje utratę wzroku.
Badanie ERG jest standardowo wykonywane przed operacją zaćmy w celu sprawdzenia prawidłowości działania siatkówki. Ze względu na to, że zaćma powoduje zmętnienie soczewki, dno oka nie jest do zbadania.
Nieprawidłowe funkcjonowanie siatkówki jest przeciwwskazaniem do operacji zaćmy – może bowiem oznaczać, że mimo zabiegu zwierzę nie odzyska prawidłowego widzenia.
Kolejnym wskazaniem do badania jest podejrzenie PRA- postępującego zaniku siatkówki, choroba genetyczna, która powoduje powolną, stopniową, ale bezbolesną utratę wzroku.
Diagnostyka SARDS Nagłe nabyte zwyrodnienie siatkówki (ang. sudden acquired retinal degeneration, w skrócie SARD) jest chorobą występującą u psów. Powoduje nagłą i nieodwracalną utratę wzroku na skutek upośledzenia funkcji elektrycznych siatkówki.
Badanie ERG – jak przygotować zwierzaka?
Wybierasz się z psem lub kotem na badanie ERG?
Procedura jest nieinwazyjna i nie wymaga szczególnego przygotowania. Ze względu na konieczność podania zwierzęciu narkozy, powinno się zadbać o to, by pacjent był na czczo.
Ostatni posiłek na 8-12 godzin przed badaniem, a w tym czasie można podawać tylko wodę.
Po badaniu zwierzę przez 1-2 h zostaje pod naszą opieką aby w pełni spokoju wybudziło się w najlepszych warunkach.